Jaký byl fotbalový podzim?

9. prosince 2017 v 20:09 |  Novinky

"Letošní letní příprava začínala 11. července. To datum vím zcela přesně, protože den před tím mi zavolal trenér Chaloupka a oznámil mi, že máme celkem šest hráčů. Díky novým pravidlům, která umožňují hráčů, opustit mateřský klub bez jeho souhlasu, nás někteří hráči opustili, aniž by považovali za slušné nám svůj chystaný krok předem oznámit. Někteří byli dlouhodobě pracovně v zahraničí, dva hráči odešli s tím, že měli své důvody a předem jsme se na odchodu domluvili, jiní s fotbalem skončili z důvodu nám neznámých, i když mají optimální fotbalový věk a nic nenaznačovalo, že by měli končit. První myšlenkou bylo odhlášení ze soutěže, protože absolvovat soutěž mužů s týmem, jehož základní kádr budou tvořit převážně dorostenci, je nemyslitelné. Napnuli jsme s trenéry všechny síly, kontaktovali všechny hráče, kteří byli na hostování, hodně nám pomohlo rozpuštění týmu ve Vlčnově, odkud k nám přišel jako velká posila David Uhlíř. Z Nedachlebic přišel třiadvacetiletý Tomáš Skovajsík a z Buchlovic Andreas Chaloupka. Rázem jsme měli novou osu týmu tvořenou mladými, ale zkušenými hráči a bylo jasné, že můžeme vybudovat tým, který bude mít na postup do soutěže 1.A. K uvedeným hráčům přibyl ještě Michael Masařík z Hluku a z dorosteneckého týmu přestoupili k mužům již nastálo Lukáš Zámečník a Adam Otáhal. Měli jsme základní jedenáctku a nový tým předvedl v přípravných utkáních svou kvalitu, když porazil týmy z vyšších soutěží a uspěl i v utkání s kvalitním soupeřem v Rakousku."

Vy jste ale poměrně nečekaně uspěli v krajském poháru...
"Naše účast v turnaji O pohár hejtmana Zlínského kraje byla součástí přípravy na sezónu. Postupně jsme po velmi kvalitní přípravě porazili všechny soupeře včetně účastníka krajského přeboru z Boršic u Buchlovic. Na tohle utkání přišlo 500 diváků! Dostali jsme se až do semifinále, které se bude hrát v dubnu příštího roku u nás Na Bělince, naším soupeřem budou Morkovice. V kombinaci pohárových a mistrovských utkání jsme vyhráli v jedenácti utkáních po sobě díky výbornému fotbalu se skvělým skóre. Návštěvnost neklesla po celý podzim pod dvě stovky v naprosté většině spokojených diváků."

Kdy došlo ke zvratu a co bylo jeho příčinou?
"První klopýtnutí přišlo v utkání se Šumicemi, které skončilo nerozhodně a v penaltovém rozstřelu měl náš soupeř větší štěstí - přišli jsme o první dva body. Nutno přiznat, že závěrečná utkání podzimní části soutěže naši mladí hráči nezvládli, což v případě týmzu s věkovým průměrem 21 roků není nic překvapivého. Scházejí nám zkušenosti a větší vyhranost jednotlivých hráčů. Nešťastně jsme prohráli zápas s Havřicemi, v Tlumačově jsme hráli většinu hrací doby proti týmu s deseti hráči na hřišti, ale přesto jsme tuto výhodu nedokázali proměnit v góly, vedoucí k vítězství. Scházela nám disciplína a hráči se nechávali zbytečně vylučovat, což se nám přihodilo právě v zápasech, kde jsme hráli s druhým a třetím týmem v tabulce."

Vyvrcholení ale přišlo v Újezdci...
"V posledním utkání podzimu, které bylo dohrávkou sedmého kola, jsme 4. listopadu ve 28. minutě vyhrávali 2:1, když rozhodčí proti nám pískl penaltu. Bez ohledu na její spornost, nemělo se dít nic mimořádného, neboť vše nasvědčovalo tomu, že dáme soupeři další tři čtyři branky a pojedeme spokojeně domů. Po čtyřiceti letech, co se pohybuji kolem fotbalu jsem ale poprvé zažil, že rozhodčí pískal tak, že to hraničilo se zdravím hráčů. Těžko se to vysvětluje, ale kdo na tomto utkání byl, ten ví, o čem mluvím. Dva naši hráči byli vyloučeni a téměř vzápětí si náš brankář Radim Uhlík při běžném zákroku nešťastně zlomil na dvakrát ruku a musela jej odvést sanitka. Do 42. minuty se nám zranili další tři hráči, a protože jsme nemohli žádné další střídat, ukončil rozhodčí utkání pro malý počet hráčů v poli."

Takže po docela slibné jízdě fotbalovým podzimem se dostavilo na jejím konci zklamání?
"Schválně jsem na začátku našeho rozhovoru zrekapituloval, jak to všechno začalo a z tohoto pohledu jsem s týmem naprosto spokojený. Za velmi potěšující považuji skutečnost, že na žádném tréninku nebylo méně, než deset dvanáct hráčů. Stále jsme amatérský klub a naší hráči ke všemu přistupují na úrovni poloprofesionálů, což považuji za velký klad. Velmi mě těší divácká obec, která si za účast v hledišti zaslouží opravdu velké poděkování. Doufám, že diváky na jaře opět budeme těšit předváděnou hrou založenou na fotbalové technice. Stále platí, že chceme hrát o přední místa v tabulce, nechceme být horší, než na třetím místě."

Jak se dařilo mladým fotbalistům?
"Dorostenecký tým prochází generační obměnou kádru. Již zmíněný Zámečník s Otáhalem přešli do týmu mužů, někteří hráči odešli, celkem se jednalo o sedm mladých fotbalistů, které jsme museli nahradit ještě mladšími. Tým se dost dlouho trápil, ale v závěru podzimu už se projevovala větší sehranost a lepší herní projev. Hráči potřebují čas, než fyzicky i psychicky vyspějí, ale i v tomto případě rád vyzdvihnu tréninkovou morálku celého týmu, stejně jako v případě mužů. Aktuálně jsou na 8. místě v tabulce, což odpovídá popsané situaci.
Dorostenci Budou mít od jara nového trenéra. Dosud je společně s týmem mužů trénoval Vratislav Chaloupka, ale z důvodu stále častějších termínových kolizí utkání mužů a dorostenců bylo zapotřebí tuto situaci vyřešit. Po pěti letech, během nichž vychoval řadu velmi kvalitních hráčů a vyhrál dvakrát krajský přebor ukončí trenér Chaloupka své působení u dorostenců. Za odvedenou práci mu patří velký dík, stejně tak za jeho velmi lidský přístup ke svých svěřencům, z nichž někteří jej vnímají jako svého tátu. Novým trenérem dorosteneckého týmu bude Jiří Chramcov. Jedná se o velmi kvalitního trenéra, bývalého hráče a rozhodčího."

A co žákovská mužstva?
"Ze starších žáků máme všichni velkou radost, po skončení podzimní části krajského přeboru jsou na třetím místě, mladší žáci jsou aktuálně devátí. Děje se tak díky velmi kvalitní práci trenére Pavla Žáka, ale i díky práci všech ostatních trenérů žákovských mužstev, jimiž jsou Monika Škrabalová, Roman Svoboda a Petr Gabriel. Tato trenérská skupina je darem a požehnáním kunovického fotbalu a pro mě je velkou ctí, že s těmito lidmi mohu spolupracovat."

Jaká bude zimní příprava?
"Letos bude opravdu nabitá, troufám si říci, že bude srovnatelná s přípravou ligových týmů v rámci okresu. Díky podpoře sponzora a města Kunovice se nám podařilo zajistit prostředky na soustředění žákovských týmů v polovině března v Jeseníkách. Po dlouhé době odjede na týdenní soustředění na Radějov také tým mužů doplněný několika dorostenci. Ke kvalitní přípravě využijeme i domácí prostředí, především hrací plochu s umělou trávou a sportovní halu. Žákovské týmy by se měly zúčastnit více než pěti halových turnajů hraných přímo v Kunovicích i v rámci okresu Uherské Hradiště.
Tuto nákladnější a jistě i kvalitnější variantu zimní přípravy si může klub dovolit díky zajištěnému financování klubu. Poděkování za podporu patří městu Kunovice i sponzorům, jejichž jména si mohou všichni fotbaloví příznivci přečíst na reklamních tabulích v areálu Na Bělince."

Zdroj: Městský zpravodaj Kunovjan
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama